صدور یک روزه شناسنامه برای رای در انتخابات

معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال جناب آقای محسن کرمی :

 برای دادن رای وجود شناسنامه و کارت ملی ضروری است به همین دلیل سازمان ثبت احوال شناسنامه و تاییدیه کارت ملی را در یک روز صادر می کند.
 برای برگزاری انتخابات شوراها از سوی وزارت کشور 300 هزار استعلام از ثبت احوال انجام شد که به تمامی آن ها پاسخ دادیم.  
 همچنین برای انتخابات میان دوره ای مجلس 112 استعلام انتخابات ریاست جمهوری 687 استعلام و انتخابات مجلس خبرگان نیز 28 استعلام صورت گرفت که توانستیم زودتر از مهلت قانونی به استعلام ها پاسخ دهیم.
 در حال حاضر 600 دفتر ثبت احوال در سراسر کشور فعال است و برای تسهیل در انتخابات اطلاعیه های متعددی برای صدور شناسنامه و تاییدیه کارت ملی به این دفاتر ارسال کردیم تا با تسهیل در شرایط برگزاری حضور حداکثری را در انتخابات داشته باشیم.
 هیچ فردی با داشتن شماره ملی نمی تواند در دو مکان و یا با داشتن دو شناسنامه رای دهد و یک کد ملی واحد این امکان را از آنها گرفته است. تمامی دفاتر ثبت احوال در یک روز قبل و روز انتخابات حضوری فعال و دائم خواهند داشت و متقاضیان می توانند برای صدور شناسنامه و یا مشکلات ثبتی و کارت ملی به آن ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنند.
 در حال حاضر 4 ملیون 700 شناسنامه مکانیزه برای متقاضیان صادر شد و سالانه 1 ملیون 400 هزار شناسنامه برای نوزادان و همچنین 1 ملیون 100 هزار شناسنامه نیز برای افراد 15 ساله صادر می شود 
 در مورد کارت ملی نیز اجرای آزمایشی این طرح در استان قم آغاز شده و به 50 نفر نیز از طریق پورتال ثبت احوال ثبت نام کرده اند که از روز اول خردادماه ثبت نام این طرح آغاز می شود و مردم باید برای گرفتن عکس و اثر انگشت به دفاتر ثبت احوال در این استان اشاره کنند.
 صدور کارت هوشمند ملی برای 1500 نفر از مجریان انتخابات صورت گرفته و از طریق امضای دیجیتال اطلاعات مربوط به انتخابات از طرق الکترونیکی ارسال می شود.  
آرشیو الکترونیکی 105 ملیون سند هویتی نیز ایجاد شده است و در حال حاضر بیش از 120 میلیون سند هویتی در اختیار داریم که از سال 89 نسبت به آرشیو آن اقدام کرده ایم و در آینده نزدیک نیز تمامی اسناد را اسکن و آرشیو خواهیم کرد.
 استعلام داوطلبان انتخابات نیز قبل از موعد مقرر به دلیل بهره مندی از آرشیو الکترونیکی اسناد بود.  
درباره دفاتر پیشخوان نیز در حال حاضر 600 دفتر پیشخوان نسبت به 11 خدمت ثبت احوال به مردم خدمات انجام می دهند که قصد داریم در سال جاری تعداد این دفاتر را افزایش دهیم.
 جمعیت کشور 75 میلیون نفر است لذا در خصوص رای اولی ها وزارت کشور باید آمار و اطلاعات آنها ارائه دهد و وظیفه ما فقط پاسخگویی به استعلامات است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392    | توسط: مریم خلیفه پور    | طبقه بندی: حقوق خصوصی، حقوق عمومی،     | نظرات()