به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه آیین دادرسی کیفری که با اصلاحاتی در جلسه پنجم آذر ماه یکهزار و سیصد و نود و دو به تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی رسیده است؛ در جلسه 25 دی ماه 1392 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه با اصلاحات به عمل آمده نظر شورا به شرح زیر اعلام شد:

- اطلاق صدر ماده 520 در خصوص اعطای مرخصی نسبت به مواردی که شخص شرعاˈ باید دائماˈ در زندان باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.تذکرات:

1 -در موارد 296، 297، 395 و 426 تفکیک بین تشکیل دادگاه و رسمیت آن از جهت منطق حقوقی قابل توجیه نمی باشد و نیز حضور عضو علی البدل در جلساتی قابل توجیه است که عضو اصلی به تعداد لازم وجود نداشته و یا به جهاتی نتوانند در جلسه دادگاه شرکت نمایند، بنابراین حضور عضو علی البدل در صورتی که مستشاران به تعداد لازم حضور داشته باشند، منطقی نیست.

2- در ماده 477 عبارت «خلاف بیّن شرع» به «خلاف شرع بیّن» اصلاح شود.

3- نظر به اینکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که اخیراˈ به تصویب رسیده با این قانون در خصوص صلاحیت محاکم ابهام و تعارض وجود دارد بهتر است این امر مورد توجه قرار گیرد.

آیین دادرسی کیفری مجموعه اصول و مقرراتی است که برای کشف و تحقیق جرایم، تعقیب مجرمان، نحوه رسیدگی و صدور رأی، تجدیدنظر، اجرای احکام، تعیین وظایف و اختیارات مقام های قضایی در امور کیفری وضع شده است.

این قانون در ایران نخستین بار در سال 1290 ویژه محاکم جزایی و برای دادسراها تصویب شد و 9 سال پیش آخرین تغییرات در آن اعمال شد.

اکنون پس از مدتی طولانی، دوباره قانون آیین دادرسی کیفری در دستور کار مجلس قرار گرفته است و موارد زیادی در این قانون بازبینی و اصلاح شده است که می توان در این زمینه از پرداخت خسارت به افرادی که بیگناه زندان افتاده اند، تامین وکیل برای متهمان حتی در مرحله تحقیقات پلیسی و حمایت از بزه دیدگان نام برد.

قانون آیین دادرسی کیفری، شالوده و عصاره، آرمان عدالت خواهی، آزادی طلبی، قانون گرایی و نظم بخشی هر جامعه ای است و از آن رو که تضمین کننده حقوق و آزادی فردی و تامین کننده امنیت و آسایش اجتماعی در حوزه های مختلف است، از اهمیت والایی برخوردار است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 بهمن 1392    | توسط: مریم خلیفه پور    | طبقه بندی: حقوق جزا،     | نظرات()