سرهنگ محمدمهدی کاکوان – رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت:
 حدود یک ماه پیش دختری ۱۸ ساله با مراجعه به پلیس فتا عنوان کرد که صفحه شخصی‌اش (Page) در فی سبوک توسط فردی هک شده است و از آنجایی که این فرد در صفحه فی سبوکش عکس‌های شخصی خود را بارگذاری کرده بود، این مسئله مورد سوء استفاده یک هکر جوان قرار گرفته بود. دختر جوان در اظهارات خود عنوان داشت که هکر صفحه فی سبوکش ضمن برقراری تماس تلفنی با وی، تهدید کرده است که در صورت عدم تمکین به خواسته‌های غیراخلاقی وی، عکس و مطالب شخصی وی را منتشر می‌کند،‌با توجه به حساسیت موضوع، بلافاصله کارآگاهان پلیس فتا با انجام بررسی‌های تخصصی و مهندسی معکوس توانستند رد‌پای این متهم را در یکی از شهرستان‌های استان قزوین بیابند.
ماموران پلیس با اخذ دستور قضایی و نیابت توانستند این متهم ۲۵ ساله به نام «میثم» را شناسایی و دستگیر کنند و ماموران پلیس در بررسی رایانه شخصی وی، پرده از راز بزرگی برداشتند، چرا که مدارک و ادله موجود در رایانه «میثم» نشان می‌داد که این فرد بیش از ۳۰۰ نفر را طعمه خود کرده بود. بررسی‌ها از این متهم ۲۵ ساله نشان داد که وی از طریق آموزش‌های اینترنتی، روش هک کردن را فرا گرفته است، این فرد در فی سبوک خود لینکی تحت عنوان «آسان به فی سبوک بروید» را منتشر کرده و پس از مراجعه افراد به این صفحه جعلی فی سبوک، User و رمز عبور این افراد را ذخیره و پس از دستیابی به این اطلاعات، نسبت به تغییر رمز و هک کردن آن اقدام می‌کرد و با تهدید دختران جوان نسبت به انتشار عکس‌های شخصی‌شان، از آنها می‌خواست که با وی از طریق چت و پیامک رابطه غیراخلاقی برقرار کنند.این فرد عمدتا طعمه‌های خود را از بین دختران نوجوان انتخاب می‌کرد و بررسی‌ها نشان داد که عمده طعمه‌های این فرد، دختران بین ۱۶-۱۲ ساله بودند که به دلیل ترس از خانواده و منتشر نشدن عکس‌هایشان، تن به خواسته‌های این فرد می‌دادند.
«میثم» علاوه بر برقراری ارتباط جنسی از طریق چت و پیامک با این دختران جوان، آنها را وادار به ارائه کارت شارژ‌های ۲۰ هزار تومانی می‌کرد، تاکنون این فرد به ۳۰۰ فقره بزه بدین شیوه اعتراف کرده است و تحقیقات نشان داده است که این فرد در استان‌هایی همچون تهران، کرج، هشتگرد، کیش، نهاوند، مشهد، اراک، ساری، رویان، چالوس، خرم‌آباد، گرگان، کرمان، کرج، سنندج، قزوین، مرو‌دشت، سبزه‌وار، گنبدان، نیشابور، جیرفت، بوکان، گناب، ایلام، اصفهان و ارومیه چتر اقدامات مجرمانه خود را گسترانده بود. پلیس فتا پس از دستگیری متهم، با account و شماره متهم، به تمامی افرادی که مورد ظلم قرار گرفته‌اند، خبر دستگیری «میثم» را اطلاع می‌دهد و از خانواده‌ها تقاضا می‌شود که در کنار فرزندانشان در هنگام پرسه‌زنی در دنیای مجازی قرار گیرند و دقت لازم را داشته باشند. تاثیرات منفی این اقدام شوم «میثم» در روحیه دختران نوجوان زیاد بوده و پلیس فتا ضمن اطمینان از افشای اطلاعات، به دخترانی که بدین شیوه مورد آزار قرار گرفته‌اند، از آنان درخواست می‌کند که برای ثبت شکایت به پلیس فتای تهران و یا پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان مربوطه، مراجعه کنند.
متهم با بهانه پاسخگویی به سؤالات دختران جوان، شماره‌تلفن‌های این افراد را اخذ می‌کرده است. «میثم» در پرونده خود سابقه درگیری و نزاع با تبر را دارد و با توجه به نوع عملکرد این فرد مبنی بر ارائه درخواست‌های غیراخلاقی و جنسی از دختران نوجوان ۱۶-۱۲ ساله، دادستانی دستور ویژه‌ای را مبنی بر پیگیری این پرونده ارائه کرده است و متهم پس از تکمیل تحقیقات، در اختیار مقام قضایی قرار خواهد گرفت.
 یکی از این دختران که در رشته تجربی در مقطع دوم دبیرستان تحصیل می‌کرد، با تاکید بر اینکه نمی‌خواهد نامش فاش شود، گفت: که در مدرسه ما ۳۰ نفر از دانش‌آموزان طعمه این مرد شیاد شده بودند؛ به گونه‌ای که این فرد با هک فی سبوک یکی از دانش‌آموزان، توانسته بود آدرس مابقی دانش‌آموزان را اخذ و با بهانه اینکه آسان به فی سبوک بروید، لینک جعلی فی سبوک را برای مابقی فرستاده و از این طریق توانسته بود ضمن نفوذ به صفحه فی سبوک ۳۰ نفر، از آنها به روش‌فوق‌الذکر اخاذی کند و آنها را به خواسته شوم خود رازی کند. این دختر ۱۶ ساله با بیان اینکه «میثم» در تماس‌های مکرر، از من درخواست کارت شارژ ۲۰ هزار تومانی می‌کرد، گفت: او پس از مدتی عنوان کرد که یا به خواسته‌های شوم او تن داده و با او ارتباط برقرار می‌کند و یا اینکه تصاویر شخصی من را در سایت‌های مبتذل منتشر می‌کند.
«میثم» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا: دانشجوی انصرافی رشته کامپیوتر هستم و بعد از آنکه نسبت به هک و نفوذ به فی سبوک دختران نوجوان می‌کردم، در صورت خوش رفتاری آنها، account‌شان را به آنان بازمی‌گرداندم، اما اگر بدرفتاری کرده و یا فحاشی می‌کردند، مجددا به شیوه‌ای بدتر و سخت‌تر مزاحمشان می‌شدند، چرا که من از فحش خوشم نمی‌آید! من انگیزه خاصی نداشتم، با اینکه در چت و اس ام اس‌ها، به ارضای جنسی می‌رسیدم، اما این اواخر پشیمان شده بودم و می‌خواستم این مسئله را ترک کنم که دستگیر شدم.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 بهمن 1392    | توسط: مریم خلیفه پور    | طبقه بندی: حقوق جزا،     | نظرات()